Kłaniam się. Przybywam tutaj, bo szukając w internecie nigdzie nie mogłem znaleźć konkretów dotyczących serwerów VPS. Otóż wykupiłem w homecloud.pl serwerek VPS, by przetestować sobie jego wydajność. Mam określone limity wykorzystania jego zasobów. Na głównej podstronie zarządzania serwerem widnieją odpowiednie odnośniki, a wraz z nimi takie coś. I tu moje pytanie. W jaki sposób naliczane jest zużycie procesora oraz RAM-u? Nie za bardzo to rozumiem. Oba podzespoły pracują cały czas, a kiedy - w jakich okolicznościach - uznaje się, że CPU lub RAM wykorzystał część nałożonego limitu? Jeśli np. RAM ma limit 2GB, to mam rozumieć, że maksymalny rozmiar danych jaki może przejść przez RAM łącznie nie może przekroczyć 2GB? Analogicznie z CPU. Dziś mam powiedzmy 9% zużycia, a jutro będzie 10%. Skąd się wziął ten 1% różnicy? Z góry dziękuję za pomoc.
@X9DESIGN nie będę ukrywał, że to pytanie należało by skierować na formularz kontaktowy homecloud. Ten serwis obsługuje osobny zespół, dedykowany do pomocy dla homecloud oraz oferty wykraczającej poza ofertę home.pl (tak, wiem, homecloud jest częścią home.pl). Nie mniej jednak przekazuję Twoje pytanie do weryfikacji więc proszę o chwilę cierpliwości.
Logika podpowiada, że wykorzystanie zasobów będzie zmieniało się w zależności od tego co dzieje się na serwerze. Nawet jeśli serwer nic nie robi a masz na nim chociażby Pleska, to już będzie jakaś aktywność. Jeśli serwer wykonuje jakieś "operacje" analogicznie wykorzystanie zasobów będzie szło w górę, gdy nic się nie będzie działo, zasoby pójdą w dół. Nie mniej rozumiem Twoje pytanie także w kontekście tego co się stanie po przekroczeniu zasobów? Tu analogicznie jak wyżej: parametry pójdą w górę co dla Ciebie powinno być jasnym sygnałem do zwiększenia dostępnych zasobów. Czyli odpowiadając krótko wartości te nigdy nie będą stałe tak jak widać to chociażby w menadżerze zadań Windowsa. Temat przekazałem dalej, bo jak pisałem, oferta Homecloud nie obejmuje forum a tym samym ani ja ani Mariusz nie zajmujemy się obsługą w/w serwerów, jeśli więc mamy się ustosunkować do Twoich pytań - przekazujemy je do osób bezpośrednio związanych z produktem.
To że w miarę podejmowanych czynności na serwerze zużycie zasobu się zwiększa, to logiczne. Lecz mnie bardziej chodziło o to jak zrozumieć, że z mojego 2GhZ wykorzystałem już 10% i co się niby w tym zawiera. Przecież procesor ciągle ma swoje 2000 MHz, a nie po 10-ciu % .... 1800 MHZ. Tego nie rozumiem. Analogicznie z RAM. Chciałbym dostać jakąś wskazówkę do tego, by przewidzieć, czy to co akurat uruchomiłem na VPS nie będzie za mocne na przypisane serwerowi limity.
Moment, może tu jest po prostu nieodpowiednie słowo użyte - limit w znaczeniu górna granica "mocy". Zużyłeś... zużywasz 10% w chwili obecnej. Transfer, tak, tu mielibyśmy do czynienia ze zużyciem, np. w miesiącu.
O i to jest właśnie to. To mnie trochę niepokoi, bo nie wiem czy właśnie dobrze rozumiem termin "limit". Jeśli obrazek pokazuje tylko wykorzystanie procesora obecne, to super. Teraz dopiero sobie przypomniałem o kluczowej kwestii. Przecież to VPS i zapewne maszyna z której korzystam dzielona jest między mnie i innego użytkownika. Razem korzystamy z maszyny o lepszych osiągach, a każdy ma z nas swój limit całej mocy procesora. Nie wiem czemu o tym zapomniałem. To teraz ulogicznia wszystko.
Tak pokazuje użycie chwilowe, dokładnie tak samo jak masz w Windows w managerze zadań w wydajności. Nie jest to idealnie na bieżąco, ale w miarę aktualnie pokazuje użycie. Najlepiej sobie sprawdzić użycie komendą top na konsoli. https://www.lifewire.com/linux-top-command-2201163 Tu masz 100% aktualne dane
Nie ma za co. VPSy homowe są całkiem wydajne i szczerze mówiąc aplikacjami webowymi ciężko je zajechać
Jeżeli chcesz sprawdzić, co aktualnie dzieje się na VPS i który proces "pożera" CPU i RAM to zainstaluje htop - https://hisham.hm/htop/ Działa wybornie i przez SSH można na bieżąco killować procesy, które utylizują serwer. Pamiętaj jednak, że stare idiańskie powiedzenie mówi, że Linux kocha RAM i jeśli używa go nawet w 90% to robi to w dobrym celu